Stáž v Ekvádoru

10. 2. 2022
Na konci ledna se vydala šestice našich studentů společně s akademiky na další zahraniční výjezd. Tentokrát do Ekvádoru.  Zde je první reportáž o pobytu. Autor: JIří Močidlan 

Na konci ledna, přesněji 29. 1., se šestice studentů vydala na praktickou stáž do Ekvádoru, v rámci níž sbírá data pro své výzkumy, které souvisí s jejich závěrečnými pracemi. Zde Vám přinášíme souhrn prvních dnů stáže z pohledu jednoho ze studentů – Jiřího Močidlana.

Naše stáž započala příjezdem do horského města Cuenca. Začátek to nebyl ledajaký, neboť nás čekalo oficiální přivítání na Universidad del Azuay, a jak bývá v Ekvádoru zvykem, jednalo se o velkolepou událost, které se účastnil rektor i jednotliví prorektoři. Univerzita se pyšní moderním kampusem, který mile překvapil všechny účastníky naší expedice.

Dva dny strávené na univerzitě nám posloužily jako možnost doladit poslední detaily našich projektů. Dostali jsme příležitost prezentovat naše projektové či výzkumné záměry místním expertům, kteří nám ochotně poskytli zpětnou vazbu. Toto bylo naposled, co jsme se pohybovali v teoretické rovině našich projektů, jelikož následoval přesun do výzkumné stanice Bosque Medicinal, která sídlí uprostřed ekvádorského pralesa poblíž města Gualaquiza.

Bosque Medicinal je globální projekt, který si klade za cíl zvýšit povědomí o významu biodiverzity tropických lesů pro život na zemi a důležitosti ochrany ekosystému. O tyto aktivity se zasazuje reálným vykupováním pozemků deštného pralesa, aby zabránili dalšímu kácení unikátního ekosystému. Pro nás studenty pravděpodobně neexistuje lepší místo na terénní výzkum na témata jako jsou komunitní turismus nebo třeba využití tradiční amazonské medicíny, například rostliny wayusa.

Pobyt v Ekvádoru a spolupráce s Bosque Medicinal a Universidad del Azuay nám nabízí unikátní možnosti. Setkání s etnikem Shuarů je jedním z důkazů. Několik členů naší výpravy se ve svém výzkumu zaměřují právě na toto etnikum a setkání s nimi bylo opravdu nezapomenutelným zážitkem, které bylo obohaceno nejen společným tancem, ale i dobrým jídlem. Možnost osobního setkání není samozřejmá, o to víc si všichni vážíme jejich ochoty vést s námi rozhovory týkající se nejrůznějších témat jednotlivých výzkumů.

Ekvádorská kuchyně nabízí pestrou škálu chutí a barev. Při pojídání melounu na zdejším trhu nás nemile překvapilo zemětřesení, což zapříčinilo hromadný úprk a zahození tak lahodného pokrmu na zem. Inu, meloun, nebo život.

To je z prvních dní strávených v Ekvádoru zatím vše a těšíme se na to, co dalšího si pro nás ekvádorská stáž připraví.

 

 

Více aktualit

Všechny aktuality