Výstava v Muzeu Blanenska „Moravský kras pod mikroskopem“

16. 7. 2024

Výstava v Muzeu Blanenska „Moravský kras pod mikroskopem“ vznikla ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě.
Přibližuje život mikroorganismů a drobných živočichů v prostředí Moravského krasu. Výsledky přírodovědnéhovýzkumu zahrnují spolupráci mnoha oborů: mikrobiologie, geologie, zoologie, botanika, ekologii a další.

Výstava představuje interpretaci výsledků výzkumu v krasovém území posledních 10 let, kdy bylo úsilí zaměřeno na potoky, lesy, louky a především jeskyně Moravského krasu.
Mikrobiologové a především bakteriologové studovali úlohu bakterií v systému člověkem více i méně ovlivněné krasové přírody. Život těchto mikroskopických organismů zůstával totiž zejména v jeskynním prostředí zčásti nepoznaný.

Výzkumný tým vedený profesorem Ivo Pavlíkem, složený z odborníků Mendelovy univerzity v Brně, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, Muzea Blanenska, speleologů, speleopotapěčů, speleolezců a dalších se rozhodl tuto mezeru zaplnit.

Výstava je veřejnosti přístupná do 20. října 2024.

Reportáž z výstavy: