Výstava o Indonésii na FRRMS MENDELU vyvolala zájem

17. 3. 2014
Od 1. prosince 2014  do 1. února tohoto roku měli studenti Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně možnost zhlédnout unikátní výstavu fotografií z Indonésie zaměřených na problematiku výsadby palmy olejné.

Studenti si na fotografiích mohli prohlédnout (a na doprovodných popiscích přečíst) dopady její produkce spojené s kácením pralesů, zabíráním půdy původním obyvatelům a omezováním životního prostředí všem možným živočišným druhům.

Výstava s názvem „Na čem (se) smaží Indonésie“ měla především v prvních dnech velký ohlas, všímali si jí jak studenti, tak profesoři a vedení fakulty. Pozastavovali se nad velmi dobře zachycenými snímky, které působivě zachycovaly různé momenty z plantáží palmy olejné, z pralesa, ze života domorodců kmene Suku Anak Dalam – Dětí lesa atd.

Koordinátorka výstavy Kristýna Kyánková, studentka 2. ročníku oboru Mezinárodní rozvojová studia, zorganizovala i doprovodnou akci k výstavě – promítání dokumentu Michala Gálika Zelená poušť, spojené s následnou diskuzí na téma palmový olej. Hosty byli Jana Klápová z projektu Hlad nepřijímáme!, Zuzana Galle z Koalice proti palmovému oleji, Katka Holubová z Greenpeace a Martin Pokorný z OS Prales dětem a projektu Green Life. Diskuze trvala snad i déle nežli dokument, početné osazenstvo mělo spoustu dotazů a pro všechny účastníky byla jistě přínosná. Mezi dotazy bylo například, kde všude najdeme palmový olej, jakou za něj najdeme náhradu, kam jinam by se měla přesunout produkce palmy olejné, jestli je palmový olej nezdravý atd.

Výstavou však toto téma na univerzitě nekončí, Kristýna Kyánková se mu plánuje věnovat i nadále. V budoucnu se studenti Mendelovy univerzity mohou těšit na prezentaci fotografií a videí Jirky Hrušky o jeho cestě napříč Indonésií na malé motorce a představení neziskové organizace Mimpi Indonesia o.s. Také se plánuje projekce v rámci „ozvěn“ festivalu Alimenterre – Země na talíři.

Více aktualit

Všechny aktuality