Výstava Migrantská Odyssea

23. 11. 2015
Od 23. 11. 2015 do 18. 12. 2015 v přízemí FRRMS MENDELU Zveme Vás na dvě vzájemně se doplňující výstavy zaměřené na téma uprchlíci. První s názvem Nansenova nadace – nečekaná záchrana ze severu se týká vlny uprchlíků ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Jednou z organizací, které tehdy pomáhaly Židům dostat se ze zemí, kde jim hrozilo bezprostřední nebezpečí, byla Nansenova nadace (norsky Nansenhjelpen). Druhou výstavou jsou současné fotky řeckého fotografa Giorgose Moutafisem, které mají za cíl zaznamenávat nebezpečné cesty migrantů a uprchlíků do Evropy a přinášet nám svědectví o tom, jak tyto cesty probíhají a co na nich lidé zažívají. 

MIGRANTSKÁ ODYSSEA 
Součástí výstavy jsou příběhy, které sesbírala při výzkumech organizace Amnesty International a to jak v zemích Evropy, tak v zemích, které uprchlíkům poskytují ochranu nebo jsou pro ně tranzitní. Dozvíte se z nich více o tom, proč lidé svou zemi opustili, jak probíhala jejich cesta, jak se chovají převaděči, o sexuálním násilí na ženách, nelidských praktikách pašeráků lidí a ozbrojených skupin v Libyi, ale také o rasistických útocích na migranty v Evropě. 

NANSENOVA NADACE – NEČEKANÁ ZÁCHRANA ZE SEVERU
Fridtjofa Nansena zná většina z nás jako polárníka a objevitele, méně známá je však jeho vědecká, politická a humanitární činnost. Po první světové válce se Nansen aktivně podílel na repatriaci válečných vězňů a angažoval se v pomoci uprchlíkům. Roku 1920 byl Nansen jmenován vrchním komisařem pro uprchlictví při Společnosti národů a prosadil zavedení tzv. Nansenova pasu pro uprchlíky bez státní příslušnosti. Za svoji humanitární a mírovou činnost obdržel Fridtjof Nansen roku 1922 Nobelovu cenu za mír. Více informací najdete na stránkách: http://www.eitinger.cz/nansenhjelpen. Výstavu Mendelu zapůjčil Okrašlovací spolek pro Lomnici a okolí a je zahrnuta do programu Rok smíření.

V rámci výstav navštivte doprovodnou akci 25. listopadu v 19:00 v učebně Z14 – promítání filmu Přestupní stanice a besedu s dobrovolníky, kteří letos pomáhali uprchlíkům. Potenciální zájemci o výjezd do zahraničí na některý ze zahraničních přechodů nebo táborů se zde dozví vše, co by se jim hodilo vědět.

Koordinátorkou výstav je studentka 3. ročníku B-MTS Kristýna Kyánková. 

Více aktualit

Všechny aktuality