O rozhovor jsme požádali naši absolventku Ing. Veroniku Batelkou. Zeptali jsme se, na co ráda vzpomíná, co ji škola dala a jak jí pomohla při budování kariéry.

Veroniko, mohla byste nám říci něco o sobě? Kde se momentálně v životě nacházíte?
Už skoro 3 roky žiji v estonském Tallinnu, kam jsem se přestěhovala v rámci stejné firmy z Budapešti. Pracuji v tzv. FinTech startupu firmy TransferWise, kde vedu několik týmů zákaznické podpory. Teď v dubnu to budou už čtyři roky.

Proč jste si zvolila tuto činnost?
Už v době studia jsem ráda cestovala a poznávala nové lidi a kultury. K tomu mělo blízko i studium mezinárodních vztahů fakultě. A tak jsem i po škole chtěla dělat něco, kde budu moct spolupracovat s různými lidmi z různých koutů světa. Mezinárodní startup tedy byl nejlepší volbou. Nějak to kombinovalo všechno, co jsem chtěla dělat: mnoho nového, příležitost se hodně naučit a hlavně něco, co mě bude i bavit. Nemám ráda monotónní práce a tady se rozhodně nenudím. Každý den je tady něco nového a to mě na tom baví.

Řekla byste, v čem Vám pomohlo studium FRRMS při rozvoji Vaší kariéry?
Moje kariéra je teď spíš v jiném oboru, než co jsem přímo studovala. Ale to, co mi jednoznačně pomohlo, byly možnosti, které jsme měli. Zejména nebát se jít i mimo ČR. Řekla bych, že tohle mi dalo úplně nejvíc. A to ne jen v kariéře, ale do života všeobecně. Po tomhle bylo snazší se odstěhovat do jiné země a začít život tam.

Co Vás při studiu nejvíce bavilo?
Tady se budu opakovat, ale byly to jednak ty možnosti nabrat různé zkušenosti v zahraničí, a pak velmi ráda vzpomínám na otevřenou komunikaci, která panovala mezi studenty a pedagogy. Tím, že jsme byla menší skupina, tak jsme měli blízko k našim vyučujícím, a studium bylo tak mnohem zajímavější. Nic nebylo problém.

Absolvovala jste v průběhu studia nějakou zahraniční stáž nebo studijní pobyt? Pokud ano, co Vám takový pobyt dal?
Ano, měla jsem možnost se zúčastnit rozvojového projektu v Peru. Tehdy to byl první ročník. Potom jsem strávila semestr na ekonomické fakultě v Maďarsku v rámci programu Erasmus+ a během magisterského studia jsem ještě absolvovala stáž ve Slovinsku, kde jsem napsala i diplomku.

Jak se zpětně díváte na to, co Vám naše fakulta dala?
Zkušenosti, přátele a dobrý kolektiv a tak nějak od všeho trochu. Na studiu se mi líbila jeho pestrost, to, že některé kurzy byly v angličtině, což vám do budoucna také dost pomůže.

Co považujete za Váš dosavadní největší úspěch?
Nevím, jestli bych to nazvala přímo úspěchem, ale jsem docela pyšná, že jsem nějakou dobu žila v šesti různých zemích po Evropě. Ať už kvůli práci nebo stáži. A toto jsou neuvěřitelně velké zkušenosti.

Jaký projekt nebo plán je před Vámi?
Momentálně asi nemám žádný plán. Po roce 2020 je těžké s něčím přímo počítat :). Teď spíš plánuji pracovat na svém rozvoji dovedností, které potřebuji k práci. Takže se chystám na kurz coachingu, ale také na aktivity týkající se osobního rozvoje a well-beingu.

Co byste vzkázala potenciálním uchazečům o studiu nebo současným studentům, kteří hledají svůj směr a své poslání?
Asi že všechno se může změnit, stejně tak i životní směr. Pro mě bylo nejdůležitější, že kromě nových znalostí bylo studium i zábava a já jsem si ho užívala. Přece jen trávíte ve škole dost času. Takže, pokud si někdo není jisty tím, co chce v budoucnu dělat, tak je to úplně normální a je třeba vyzkoušet pár věcí, abyste zjistili, co vám sedne bude vás bavit.

Ing. Veronika Batelková
Absolventka programu Mezinárodní teritoriální studia