Udržitelnost MENDELU v Řecku

6. 1. 2025

Na konci října 2024 měl student FRRMS Pavel Crha jedinečnou příležitost zúčastnit se prestižního projektu Evropské studentské unie (ESU), který se konal ve městě Chania na Krétě. Tento projekt se zaměřil na udržitelný rozvoj v Evropě a konkrétně na 17. cíl SDG – „Partnerství ke splnění cílů“. Na své zkušenosti z této mezinárodní akce, která nabídla nejen teoretické poznatky, ale také praktické výzvy a interaktivní aktivity, se student rozhodl podělit v následujícím textu.

„Na konci října roku 2024 jsem se zúčastnil v řeckém městě Chania na ostrově Kréta projektu Evropské studentské unie (ESU). Tématem byl udržitelný rozvoj v Evropě, zaměřený na spolupráci a nové poznatky k 17. cíli SDG „Partnerství ke splnění cílů.“

Do Chanie jsem se rozhodl přicestovat o den dříve, v neděli 27. října, abych měl příležitost aklimatizovat se na nové prostředí a poznat novou kulturu. Počáteční nervozita z toho, že jsem na tomto projektu jako jediný reprezentant České republiky, zmizela ihned poté, co jsem se poznal s ostatními účastníky. Primární cíl projektu byl zaměřen na již dříve zmíněný 17. bod udržitelného rozvoje, tedy „Partnerství ke splnění cílů“. Většina aktivit byla vedena právě v duchu vzájemné spolupráce mezi účastníky.

Součástí byla také návštěva Technické univerzity na Krétě a biofarmy, kde jsem měl příležitost dozvědět se spoustu nových informací o evropských projektech, o udržitelnosti kulturních památek na Krétě i podrobnosti o permakultuře. V polovině hlavního programu jsme věnovali celý den prezentacím jednotlivých projektů, které si každý z nás zvolil ještě před příjezdem.

Ve finální fázi projektu proběhla simulace zasedání OSN. V tomto fiktivním scénáři jsme se nacházeli v roce 2030, kdy všechna dosavadní opatření selhala a „svět se pomalu řítil do záhuby.“ Každému účastníkovi byl přidělen určitý stát i s příslušnou dokumentací, která sloužila k lepší orientaci v preferencích daného státu. Naším úkolem poté bylo domluvit se společnými silami na 10 nových společných cílech, a to i přes obrovské rozdíly v preferencích rozvoje každého státu. Po několika hodinách debatování a dohadování jsme přece jen dokázali dojít ke splnění tohoto náročného úkolu. Přesvědčil jsem se tak, že i přes velké rozdílnosti lze téměř v každé situaci dosáhnout společné řeči, což pro mě byla velice cenná zkušenost.

Chania?

Město, které pro mě bylo zpočátku mírně chaotické a nepřehledné. Přesto se ale postupně díky své historické kráse a umístění stalo zdrojem hezkých a nezapomenutelných vzpomínek. Přestože jsem již ze svých studií na FRRMS znal jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, byl jsem rád, že se mi naskytla možnost vyzkoušet si jeden z těchto cílů v praxi. Skvělý kolektiv a plně nabitý program udělali z pouhé účasti na tomto projektu neskutečně cennou zkušenost do života.“

FOTO: Pavel Crha (student FRRMS)

Více aktualit

Všechny aktuality