O rozhovor jsme požádali našeho absolventa Ing. et Ing. Jardu Zavadila. Zajímalo nás, co mu naše fakulta dala a na co rád vzpomíná.

Jardo, mohl byste nám říci něco o sobě?
Jsem rodák z Kroměříže, kterého v roce 2008 zlákalo univerzitní Brno. Od té doby zde žiji. Na FRRMS jsem přecházel z PEF v roce 2010. Prakticky okamžitě jsem vyhledal nějakou možnost zapojení. Tou dobou jí nebylo mnoho, fakulta vznikla v roce 2008 a my jsme byly první ročníky. Přesto jsem měl rád tu rodinnou atmosféru, blízkost k pedagogům a měl jsem to štěstí, že jsem byl v kruhu velmi aktivních a příjemných spolužáků. Právě s nimi jsme v roce 2011 začali organizovat zábavní události. Po několika podařených akcích jsem se rozhodl zastřešit naše aktivity pod nějakou studentskou organizaci. Dozvěděl jsem se, že v dubnu 2010 byla založena Akademická Unie FRRMS, ale nebyla aktivní. Vstoupil jsem do ní, stal se předsedou a začal budovat něco, co má přesah a co funguje i roky poté, co již dávno studentem nejsem. Tehdy jsem ještě netušil, kam mě tahle cesta dovede a čeho všeho budeme schopni dosáhnout.
Ve druhém ročníku navazujícího studia jsem paralelně studoval Soudní inženýrství na VUT. V roce 2015 jsem dokončil Mendelu, o rok později VUT a začal pracovat v Mikulově ve výrobním závodě, kde jsem již 5 let.

Kde se momentálně v životě nacházíte?
Jsem na cestě. Jsem ambiciózní, pracovitý a snažím se neustále zlepšovat sebe, svůj tým, mně svěřené procesy, pozitivně působit na kolegy a být vzorem pro ty, kteří se mnou spolupracují. Jsem manažerem, mentorem, leaderem, koučem, kamarádem. Ne pro všechny vším, ale pro každého někým.

Proč jste si zvolil tuto činnost?
Již práce v barvách Spolku Akademické Unie FRRMS mě přivedla k tomu, že jsem měl možnost pracovat na projektech s lidmi a později ty projekty řídit a lidi vést. Upřímně, nebyl jsem v tom dobrý, ale opravdu mě to bavilo. A opět jsem měl štěstí na lidi okolo mě, kteří mi někdy možná nechtěně, někdy cíleně, nastavili zrcadlo a já jsem v rámci sebereflexe dospěl k poznání natolik cennému, že to ohnulo mou osobnost. Dělal jsem chyby, ale současně během studia získával zkušenosti, které se mi velmi hodily později v zaměstnání. Do něj jsem nastoupil jako junior, neukotven v systému. Ale velmi brzy (1 rok) jsem se propracoval do pozice v managementu druhé největší výrobní společnosti v Jihomoravském kraji, a jsem tam dodnes.

Řekl byste, v čem Vám pomohlo studium FRRMS při rozvoji Vaší kariéry?
Kromě výše popsané příležitosti získané v prostředí FRRMS v rámci studia a kooperaci s fakultou a univerzitou bych chtěl zmínit komplexitu výuky. Právě ten široký záběr a interdisciplinarita mi dal do vínku schopnost posuzovat různé věci holisticky, což v kombinaci s logickou úvahou a mnohdy jen selským rozumem, byla tak cenná hodnota, že rozvoj kariéry byl extrémně rychlý.

Co Vás při studiu nejvíce bavilo?
Mám pocit, že na otázky odpovídám předtím, než jsou položeny 😄. Během studia a zejména na začátku Spolku Akademické Unie FRRMS jsem říkal, že jaké si to uděláme, takové to bude. Bavily mě příležitosti, kterých bylo nespočet. Bavil mě kolektiv, který jsme měli. Bavila mě vazba na akademické pracovníky. Nejvíce mě bavilo pomáhat dělat prostředí na FRRMS veselejší, přátelštější, příjemnější.

Absolvoval jste v průběhu studia nějakou zahraniční stáž nebo studijní pobyt? Pokud ano, co Vám takový pobyt dal?
Měl jsem to štěstí a podíval jsem se do Peru v rámci měsíční stáže. Životní zkušenost. Dodnes dovedu zalaškovat ve španělštině 😄

Co Vás při studiu nejvíce překvapilo nebo zaskočilo?
Hodně konkrétní otázka pro absolventa z roku 2015. Ale vzpomenu si. Byl jsem zástupcem studentstva za FRRMS v Akademickém senátu Mendelu a v rámci mého mandátu se volil nový rektor. Zaskočilo mě, jak vysoká politika tohle je. A opět mi to dalo cennou zkušenost a odebralo kousek naivity.

Jak se zpětně díváte na to, co Vám naše fakulta dala?
Vzpomínám s láskou a čas od času se na fakultu vypravím. Vracím se rád, i na takové události jako jsou dny otevřených dveří, abych návštěvníkům byl k dispozici jako absolvent, člověk z praxe.

Co ze studia jste nejvíce uplatnil v praxi?
Považuji se za “people manažera”. Ačkoli jsme měli minimum předmětů z tohoto oboru, tak já velmi často využívám psychologii.

Jaká jsou první slova, která Vás napadnou, když se řekne FRRMS?
Přátelé. Zábava. Vzdělání.

Co považujete za Váš dosavadní největší úspěch?
Mám za sebou spoustu neúspěchů. Není to můj úspěch, byl jsem jen jeden z mnoha aktérů, ale jsem velmi pyšný na činnost Akademické Unie.

Jaký projekt nebo plán je před Vámi?
Řídit lidi a jejich práci je největší výzva. Řídit je v době COVIDU je ještě větší. A mít to všechno v oboru automotiv, který je nevyzpytatelný, je něco, čemu už neříkám výzva, ale mise.

Máte nějaký tip, jak na sobě pracovat nebo jak se posouvat dále?
Continuous improvement – nepřetržité zlepšování. Je to filozofie aplikovaná v Japonsku v automobilce Toyota a rozšířená do celého světa nejen v automotiv odvětví pod pojmem Lean. Už zde se hovoří o tom, že Lean je cesta. Cesta, která nikdy nekončí, stejně jako nepřetržité zlepšování nekončí. Nesnažím se být jako někdo jiný. Snažím se být nejlepší verzí sebe sama. To jsem dnes. To ale neznamená, že nemohu být lepší zítra.

Co byste vzkázal potencionálním uchazečům o studiu nebo současným studentům, kteří hledají svůj směr a své poslání?
Buďte tím, kým chcete být. Vysoká škola není povinnost, ale zaručeně vám otevře nové možnosti. Mnozí zjistí jaké až v průběhu studia, někteří až po něm. Není to žádná ostuda. Máte-li možnost, sdílejte co nejvíce sebe a svého času s přáteli a vytvářejte si společné zážitky. Budou neopakovatelné a za pár let za ně budete hodně rádi.

Ing. et Ing. Jarda Zavadil
Absolvent programu Regionální rozvoj