Nové vedení FRRMS představilo strategii a klíčové změny pro rok 2025

7. 2. 2025

Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií (FRRMS) vstoupila do nového roku nejen s novým kalendářním číslem, ale také s novým vedením v čele s děkanem Ondřejem Konečným. Na setkání se zaměstnanci, které proběhlo 6.2., byly představeny klíčové výzvy a změny, strategické směřování fakulty i významné investice do akademického prostředí v roce 2025. 

Jedním z důležitých témat setkání bylo využití umělé inteligence (AI) ve výuce. Vedení fakulty chce motivovat studenty i pedagogy a výzkumníky k jejímu širokému využití, ať již v rámci výuky či zpracování prací. Studenty je nezbytné edukovat, aby využívali AI i k tvorbě obsahu, a aby brali za samozřejmé, že pak musí tuto skutečnost transparentně uvést a citovat. Přístup využití AI v jednotlivých kurzech bude jasně popsán v sylabech předmětů a úvodních materiálech kurzů. Již nyní si studenti FRRMS mohou zapsat předmět zaměřený na AI. 

Velkou výzvou v současném roce bude v oblasti vzdělávání úprava způsobu ukončení bakalářských studijních programů. Od akademického roku 2027/2028 je plánováno vyjmutí obhajoby bakalářské práce z rámce státní závěrečné zkoušky. Studenti si v průběhu studia (předpoklad 5. semestr) budou moci vybrat mezi bakalářským projektem, který je zaměřen na praktické dovednosti, a bakalářskou studií, která má teoretičtější charakter. “Výběrem ze dvou možností dáváme možnost studentům zvolit si způsob práce a osvojení kompetencí, který odpovídá více jejich potřebám a budoucímu profesnímu uplatnění. Komunikativnější jedinci s chutí aplikovat své výsledky a propojit je s praxí si zvolí bakalářský projekt, zatímco studující smýšlející spíše analyticky a teoreticky si pak vyberou bakalářskou studii. Tímto krokem motivujeme studenty k zodpovědnosti za své vzdělávání, flexibilitě a jsme tímto schopni adekvátně reagovat na aktuální velké změny na trhu práce.“ uvedl děkan Ondřej Konečný. 

Proděkanka pro koncepci a rozvoj Helena Lorencová představila plán vypracování strategického záměru fakulty pro období 2026+. Bude velmi přínosné, aby se do jeho tvorby zapojila akademická obec prostřednictvím anket a pracovních skupin. 

Proděkanka pro zahraniční záležitosti Lenka Zouhar Ludvíková informovala o implementaci projektu OP JAK. Projekt přinese mimo podpory vzdělávání modernizaci infrastruktury fakulty, včetně nové vzduchotechniky v aule (2025), rozšíření pokrytí Wi-Fi, nových coworking space prostor a obnovy PC vybavení (2026). V roce 2027 budou investice směřovány do laboratoří environmentálních a sociálních studií. 

Tajemník fakulty Maciej Molak zopakoval a vysvětlil opatření v oblasti docházky, zahraničních cest a projektové agendy. Pro zlepšení koordinace budou pravidelně probíhat schůzky mezi řešiteli projektů a projektovými manažery. K efektivnímu řízení projektů využívá fakulta platformu Trello. Zároveň existuje na fakultě interní web „Hledám řešení“, kde zaměstnanci najdou informace a pomoc v povinnostech v oblastech docházky, IT, PR, vědy a výzkumu, studijních záležitostí a projektového managementu. 

Setkání se zaměstnanci potvrdilo směr fakulty k modernizaci vzdělávání, zlepšení infrastruktury a podpoře akademických i profesních dovedností studentů a zaměstnanců. 

V rámci celouniverzitního projektu OP JAK se fakulta zaměřuje na rozvoj akademického prostředí nejen investicemi do prostor, ale také posílením odborných dovedností akademických pracovníků. Cílem je snížení studijní neúspěšnosti studentů, zlepšení mobilit, inovace studijních programů a silnější propojení s praxí. 

Kromě toho se plánují investice do infrastruktury pro výuku doktorského studia (PhD infra), které zahrnují například eye tracking technologie, výkonné počítače pro GIS nebo hazardboxy. Tyto inovace podpoří kvalitnější vědeckou práci a modernizaci výzkumného prostředí na fakultě. 

Vedení FRRMS zdůraznilo důležitost těchto změn pro budoucnost fakulty a vyzvalo akademickou obec k aktivnímu zapojení do diskuse a realizace strategických plánů. 
V Brně dne 6.2. 

Více aktualit

Všechny aktuality