Vzdělání pro horské kmeny severního Thajska

15. 6. 2024

V horách severního Thajska, zejména v provinciích Chiang Mai a Chiang Rai se nachází sedm hlavních horských kmenů: Akha, Karen, Lahu, Lisu, Lawa, Hmong a Yao. Dále se zde nachází méně početné etnické skupiny jako například Palaung a Kachin.

Rozdíly v tradičním oblečení horských kmenů

Přístup k vzdělání pro tyto etnické skupiny je mnohdy náročný. Může jim v tom bránit jazyková bariéra, protože jazyk každého z horských kmenů je velice odlišný od thajštiny. Rodinná situace bývá také jedna z překážek. Děti někdy pochází z drogově závislé rodiny, rodiče občas nevidí ve vzdělání smysl a chtějí, aby jejich děti pracovaly, a nebo rodina nemá dostatek financí na to posílat své děti do škol vyššího vzdělání. Další velkou překážkou je přeprava. Pro děti z horských kmenů je mnohdy velmi náročné každý den cestovat z vesnic v horách do škol do větších měst. Ve vesnicích v horách se někdy školy nachází. Vzdělání je zde ale bohužel na velmi nízké úrovni a končí šestým ročníkem základní školy, tedy ve dvanácti letech.

Výzkum naší studentky Elišky Boudné se soustředil na provincii Chiang Rai. Během svého výzkumu vedla rozhovory se sedmi neziskovými organizacemi, které usnadňují dětem z horských kmenů přístup k vzdělání, základní školou, kam děti z horských kmenů dochází, univerzitou, jenž se zaměřuje na studenty z horských kmenů a se ženou z Karen (etnické skupiny), která sama dosáhla bakalářského titulu a pracuje jako sociální pracovnice v uprchlických táborech na hranicích s Myanmarem/Barmou.

Pomoc organizací spočívá převážně v ubytování dětí na kolejích během školního roku, aby nemusely denně cestovat do školy. Organizace poskytují dětem stravu a pořádají aktivity spojené s jejich tradicemi. Dvě z organizací se zaměřují na samotný rozvoj vesnic a zvýšení kvality vzdělání přímou cestou.

Eliška navštívila čtyři horské vesnice: Karen, Lahu, Yao a Akha. V dnešní době lze jen s těží najít tradiční vesnici horských kmenů. Důvodem je, že se většina vesnic se modernizuje a ustupují moderní zástavbě. I zde můžeme pozorovat prvky moderní civilizace, jako jsou elektrické rozvody nebo solární panely na střechách domů. Avšak přes snahu modernizovat vesnice se stále vyskytují lidé, kteří žijí v podmínkách, které rozhodně neodpovídají našemu evropskému stylu života.

Nová budova s částečně tradičním domem v pozadí v Lahu vesnici
Zavedená elektřina v Lahu vesnici
Solární panel v Akha vesnici
Kuchyň v Akha domě
Karen žena popisuje, jak chodí nakupovat do vedlejší vesnice

Situace s přístupem ke vzdělání pro horské kmeny severního Thajska se pomalým tempem zlepšuje. Současná mladá generace bývá často první v rodině, která úspěšně absolvovala více jak základní školu a to právě díky neziskovým organizacím, které zde pomáhají hledat mladým talentům další cestu. Stále se zde ale většině lidí dalšího stupně vzdělání nedostává, i proto je působení neziskových organizací velmi důležité. Bohužel většina organizací nemůže rozšířit svoji působnost, tedy pomáhat více dětem nebo začít nové studijní a rozvojové programy. Zájem veřejnosti o pomoc horským kmenům je velmi nízký. To je jeden z mnoha důvodů proč se nedaří získat organizacím více finančních prostředků na své působení v zemi.

Pokud byste chtěli tuto situaci změnit a podpořit nějakou z uvedených organizací, níže naleznete kontakty na jednotlivé organizace a způsoby, kterými lze pomoct poskytnout.

BaanChivitMai Foundation

Bankovní převod:
IBAN: NO38 1503 1435 576
BIC/SWIFT: DNBANOKK
Jméno banky: DNB
Vlastník účtu: Thaid

Webová stránka: https://www.bcmthai.com/about-us

Population and Community Development Association (PDA)
Sakura Project
Youth Charity Foundation