Studium - praktické informace
Důležité předpisy
Všechny vnitřní předpisy fakulty najdeš na úřední desce fakulty. Doporučujeme pravidelně sledovat Tvou univerzitní poštu, skrze kterou s Tebou budou komunikovat zejména vyučující a studijní referentky. Dále je dobré znát především Studijní a zkušební řád MENDELU, sylaby předmětů společně s dokumenty předmětů, které jsou vloženy na Dokumentový server. Abys měl přehled, zkontroluj harmonogram akademického roku, který obsahuje všechny důležité studijní události.
Povinnosti studenta
- Pro zápis do 2. semestru je potřeba získat minimálně 15 kreditů.
- Pro zápis do dalších semestru je potřeba získat minimálně 40 kreditů za poslední 2 odstudované semestry.
- Jakmile získáš alespoň 150 kreditů na bakalářském stupni studia anebo 90 kreditů na navazujícím magisterském stupni studia, tato podmínka se Tě již netýká.
- Do kreditů potřebných pro postup do dalších semestrů se nezapočítávají kredity získané za uznané předměty na základě jiné absolvované části studia nebo certifikátu. Výjimkou jsou předměty uznané ze zahraničního pobytu zprostředkovaného fakultou.
- V rámci bakalářského studia musíš získat 180 kreditů, v rámci navazujícího magisterského studia musíš získat 120 kreditů.
- Abys byl připuštěn ke státní závěrečné zkoušce, musíš zároveň splnit i další podmínky studijního plánu. Podmínky tvého studijního plánu si můžeš zkontrolovat po přihlášení do UIS v Portálu studenta v sekci Kontrola plánu.
Ano, absolvování odborné praxe je součástí každého studijního plánu na naší fakultě. Více informací o tom, jak odborná praxe probíhá najdeš zde.
- Každý předmět si můžeš zapsat až dvakrát. Pokud se Ti nepovede předmět úspěšně ukončit ani na druhý zápis, tak je možné si požádat o zrušení zápisu předmětu. V případě schválení žádosti se Ti jeden zápis předmětu zruší. Měj však na paměti, že každý předmět, který byl již jednou zapsán, musíš úspěšně ukončit.
- Žádost o zrušení zápisu předmětu lze podat ze studijních důvodů maximálně dvakrát za celé studium. Žádost lze podat přes Kontaktní centrum v UIS, využij žádost o zrušení zápisu předmětu.
- Volba zaměření se týká pouze navazujícího magisterského studijního programu Mezinárodní teritoriální studia (N-METS). Vybrat si můžeš buď zaměření Evropská unie nebo Rozvojový svět.
- Zaměření se nikde nenastavuje, ale zvolíš si ho tím, jaké předměty si zapíšeš.
- Jak si zvolím zaměření Evropská unie? Zapsáním následujících předmětů:
- Historický a institucionální vývoj EU
- Ekonomika evropské integrace
- Politiky Evropské unie
- Environmentální problémy Evropy
- Jak si zvolím zaměření Rozvojový svět? Zapsáním následujících předmětů:
- Politické výzvy rozvojového světa
- Ekonomické procesy v rozvojových zemích
- Environmentální problémy rozvojového světa
Registrace a zápis
Registrace
- V období registrace projevuješ zájem o studium předmětů. Registrace také slouží jako “rezervace” místa u kapacitně omezených předmětů.
- Registrace předmětů je nezávazná, ale pomáhá nám v sestavení rozvrhů a kapacit.
- Registrace předmětů je důležitá především u povinně volitelných předmětů, v případě nezájmu, nemusí být předmět v následujícím semestru vypsán.
- Předměty Odborná bakalářská praxe, Odborná diplomová praxe, Státní bakalářská zkouška a Státní závěrečná zkouška nepodléhají registraci.
- Registrace předmětů je omezená registračními poukázkami. Nevyplatí si jimi plýtvat.
- Zároveň Ti registrace předmětů pomůže u zápisu. Zajistí Ti lepší čas!
Kontaktujte studijní oddělení.
Zápis
- Období zápisu slouží k zápisu do dalšího semestru studia. Současně si volíš předměty na další semestr, a tím si i tvoříš osobní rozvrh. Zapsat si můžeš kterýkoli předmět, u kterého splňuješ podmínky pro zápis (kapacita, prerekvizity atd.).
- Zápis vyžaduje tvoje potvrzení. Po tom, co si zvolíš předměty a časy přednášek a cvičení, nezapomeň sjet na stránce dolů, kde svůj zápis potvrdíš kliknutím na políčko Potvrdit e-zápis!
- V tomto období lze předměty nadále přidávat nebo odebírat ze zápisu. Po provedení e-zápisu pak musíš každou změnu potvrdit.
Ano, pouze však v období změn v zápisu.
Rozdíl oproti období zápisu je, že jsi již zapsán do dalšího semestru studia a provádíš pouze změny v zapsaných předmětech nebo ve svém rozvrhu. Každá změna musí být potvrzena. Pro potvrzení změny je potřeba sjet na stránce dolů a kliknout na políčko Provést změny v zápise.
Čas zápisu je vypočítán na základě několik kritérií.
-30*p + k + 20*e + n
p – studijní průměr za celé studium
k – počet dosud získaných kreditů
e – zvýhodnění pro studenty, kteří vyplňují alespoň ze 75 % evaluace předmětů, mají hodnotu e=1, zbytek má e=0
n – zvýhodnění navazujícího stupně studia
Neprovedení registrací se propíše do času zápisu. Student, který neotevře registrace je posunut v zápise až o 24 hodin.
Důvody, proč UIS nedovolí e-zápis jsou vždy červeně vyznačeny a vysvětleny.
- Nemáš splněné podmínky pro zápis do dalšího semestru
- Nejčastější příčina tohoto problému je, že nemáš splněný minimální počet kreditů pro zápis do dalšího semestru studia. V tomto případě urychleně podej žádost o mimořádný zápis do druhého semestru bez získaných 15 kreditů nebo žádost o mimořádný zápis do dalšího semestru bez získaných 40 kreditů.
- Další častou příčinou je to, že máš neukončený dvakrát zapsaný předmět. Urychleně si podej žádost o zrušení předmětu ze zápisu daného předmětu. V případě schválení, Ti bude zápis umožněn.
- Nemáš splněné podmínky pro zápis předmětu
- Důvodem je kapacita – možnost řešení:
- Podat garantovi předmětu žádost o navýšení kapacity předmětu. Žádost najdeš v UIS → Portál studenta → Registrace, zápisy a změny po zápisech v Zápisovém archu předmětů. Nebo můžeš sledovat, jestli se kapacita uvolní odebráním si daného předmětu Tvými spolužáky. Nejdéle vyčkávej do konce zápisového období.
- Prerekvizita – možnost řešení:
- Podat garantovi předmětu žádost o možnosti studovat předmět bez splněné prerekvizity. Žádost najdeš v UIS → Portál studenta → Registrace, zápisy a změny po zápisech v Zápisovém archu předmětů.
Závěrečná práce
Aby sis mohl/a zapsat předmět „Bakalářská práce“, zpravidla čtvrtý semestr je nutné úspěšně absolvovat předmět „Bakalářský seminář/Diplomový seminář„. K úspěšnému ukončení předmětu je nutné splnit docházku, najít si vedoucího závěrečné práce a následně se společně domluvit na tématu. Zadání závěrečné práce musí být vloženo v UIS a zápočet musí udělit vedoucí závěrečné práce.
Pokud váháš, jaké téma pro svou závěrečnou práci vybrat, zde jsou vypsaná témata k závěrečným pracím.
Závěrečná práce se odevzdává pouze elektronicky. Nejzazší termín pro odevzdání závěrečné je uveden v harmonogramu akademického roku. Termín pro odevzdání nelze změnit. Zadání se do práce nevkládá.
Při elektronickém odevzdání musí být v UIS vložena závěrečná práce ve formátu PDF. Kromě vložení závěrečné práce je nutné také vyplnit abstrakt a klíčová slova v češtině i angličtině. Po odevzdání systém na odhalování plagiátorství zkontroluje vložený dokument.
Veškeré informace o tom, jak má závěrečná práce vypadat se dozvíš v předmětu Bakalářský seminář či Diplomový seminář.
Seznámíš se s tím, jak vyhledávat odbornou literaturu, jak psát odborný text a jak citovat použitou literaturu, tabulky, grafy či obrázky. Na detailnějších informacích se domluvíš se svým vedoucím práce. Předpokládaný rozsah u bakalářské práce je 30 – 50 normostran bez literatury, u diplomové práce 45 – 75 normostran bez literatury.
Co je normostrana?
- Titulní strana
- Čestné prohlášení
- Poděkování
- Abstrakt v češtině
- Klíčová slova v češtině
- Abstrakt v angličtině
- Klíčová slova v angličtině
- Obsah
- Úvod
- Cíl práce
- Literární rešerše
- Metodika
- Výsledky
- Diskuze
- Závěr
- Seznam použité literatury
- Použité zkratky
- Seznam tabulek
- Seznam obrázků
- Seznam grafů
- Seznam příloh
Čestné prohlášení
Čestné prohlášení je přesně stanoveno Směrnicí rektora 3/2024 o Zveřejňování závěrečných prací. Čestné prohlášení musí být ve stejném jazyce jako zbytek závěrečné práce.
Pozor! Bez čestného prohlášení není závěrečná práce řádně odevzdaná. Čestné prohlášení musí být ve stejném znění jako je uvedeno v příloze ve Směrnici rektora 3/2018. Čestné prohlášení se vkládá do práce nepodepsané.
Státnice
Termín Ti bude přirazen nejpozději 14 dní před státní závěrečnou zkouškou. Komise uvidíš nejpozději 24h před státní závěrečnou zkouškou. Oba údaje se ti zobrazí po přihlášení do UIS v Portálu studenta v sekci Přihláška k SZZ.
Ne. Občerstvení pro komisi zajišťuje pouze fakulta, studenti se do přípravy občerstvení nezapojují.
Očekává se formální dress code. Muži by tedy měli přijít v pánském obleku včetně košile s dlouhým rukávem, opaskem a společenskou obuví. Tenisky ani džíny nejsou vhodné. Barva obleku záleží na Vás. Ženy mohou přijít v šatech, halence, sukni, saku, formálních kalhotách či v kostýmku. Nejsou vhodné džíny, trička, kraťasy a příliš ležérní oblečení. Mělo by platit pravidlo, že by sukně měla být dostatečně dlouhá a výstřih nepříliš hluboký. Vlasy upravené a denní make-up.
Obhajoba závěrečné práce je součástí státní zkoušky a se koná tak ve stejný den.
V daný den se studenti dostaví ráno před 8h k dané učebně. Zpravidla je učebna již otevřená přibližně čtvrt hodiny před začátkem a společně s tajemníkem komise studenti mohou nahrát prezentaci k obhajobě do počítače.
Státní zkouška začíná oficiálním zahájením. Tajemník komise představí komisi a studenty.
Student vždy začíná s obhajobou své závěrečné práce. Struktura ani vzhled prezentace není pevně stanovená. Každá práce je jedinečná, zabývá se jiným tématem a má odlišnou metodiku. Využít můžete tuto šablonu prezentace. U představení závěrečné práce by však neměl být opomenut cíl, metodika, výsledky a závěr společně s případným doporučením. Vše je nutné konzultovat s vedoucím práce, délka prezentace by neměla přesáhnout 8 minut. Po skončení prezentace zpravidla předseda komise přečte posudek vedoucího a oponenta. Student je vyzván, aby odpověděl na otázky.
Bezprostředně po obhajobě závěrečné práce následuje ústní zkouška z odborných okruhů státní zkoušky. Po ústní zkoušce probíhá neveřejná porada zkušební komise. Poté, co komise rozhodne o výsledku, je student zavolán zpět do učebny a je mu sděleno, zda státní zkoušku zvládl. Ostatní výsledky jsou sděleny až v závěru státní zkoušky, po posledním členovi ve skupině.
Navazující magisterské studijní programy
Promoce
- Poplatek za promoce je 600 Kč. Cena zahrnuje půjčení taláru a služby fotografa.
- Aplikace přihlašování v UIS je vypnuta, přihlásíte se objednáním a zaplacením přes košík. Možnost objednání se Ti zobrazí v Objednávkách během období státnic, nejdříve den po Tvé státní závěrečné zkoušce. Zaplacením poplatku se závazně přihlásíš k promoci.
- Promoce se konají v Aule v budově A na Zemědělské 1.
- V den promoce dorazíš o hodinu dříve než hosté. Bude probíhat nácvik, abyste si zkusili průběh promoce nanečisto.
- Promoce se konají pro všechny absolventy jednou v roce v půli července.
V harmonogramu akademického roku můžeš vidět období, ve kterém se promoce budou konat. Konkrétní informace s datem a časem Ti dojde emailem.
Očekává se formální dress code. Během promočního aktu na sobě budeš mít i univerzitní talár.
Fotky z promoce najdeš na www.foto.mendelu.cz
Předčasné ukončení studia
- Ano, můžeš. Důvody k předčasnému ukončení studia fakultou jsou např. nesplnění podmínek pro zápis do dalšího semestru, neprovedený zápis, vyčerpání termínů na závěrečnou zkoušku.
- Po ukončení období zápisů Ti bude vložena do Úložiště dokumentů výzva k vyjádření se k podkladům rozhodnutí o vyloučení ze studia, na kterou budeš mít možnost 7 dní od vložení do UIS reagovat.
- Pokud se k výzvě nevyjádříš, nebo neuvedeš žádné okolnosti, které by mohly řízení o ukončení studia zastavit nebo změnit, vydá děkan písemné rozhodnutí o ukončení studia, které Ti dorazí doporučeně poštou či datovou schránkou a také Ti bude vloženo do Úložiště dokumentů v UIS. Po nabytí právní moci rozhodnutí Ti bude studium ukončeno a tím ztratíš status studenta.
Poplatek za delší dobu studia
- Poplatek za delší dobu studia je vystaven studentovi v bakalářském stupni studia, pokud doba jeho studia přesáhne více než 4 roky.
- Poplatek za delší dobu studia je vystaven studentovi v navazujícím magisterském stupni studia, pokud doba jeho studia přesáhne více než 3 roky.
- Splatnost poplatku je 90 dní od doručení rozhodnutí. Poplatek je vystaven na 6 měsíců dopředu. Další informace naleznete zde.
Systémy Mendelu – návody
Pro snadnější seznámení se studiem je pro tebe připraven videonávod.
Návody naleznete pod tímto odkazem.
ISIC karta a prodloužení platnosti
- V rámci přijímacího řízení lze ISIC kartu objednat a zaplatit v aplikaci e-návratka v UIS.
- Po zápisu do studia lze ISIC kartu objednat pro přihlášení do UIS v Portálu studenta v sekci Objednávky.
- Aby byla karta vyrobena, musí být objednávka ISIC karty zaplacena a musíš se nechat vyfotit v Audiovizuálním centrum MENDELU. Otevírací doba je zveřejněna zde.
- Jakmile bude tvá ISIC karta vyrobena, na univerzitní email obdržíš zprávu, že je připravena k vyzvednutí na studijním oddělení.
- K prodloužení platnosti ISIC karty je nutné zaplatit Revalidaci ISIC karty po přihlášení do UIS v Portálu studenta v sekci Objednávky.
- Jakmile bude platba připsána ve Financování studia, můžeš přijít na studijní oddělení, kde ti revalidační známku studijní referentka nalepí na Tvou ISIC kartu a její platnost prodlouží.
Ostatní studijní záležitosti
Potvrzení o studiu můžeš získat na studijním oddělením během úředních hodin nebo dle předchozí domluvy.
Další možností je elektronické potvrzení o studiu, které si můžeš sám nechat vygenerovat v UIS. Potvrzení o studiu bude mít elektronickou pečeť, která nahrazuje podpis a razítko. Takové potvrzení můžeš mít, když po přihlášení do UIS, budeš pokračovat to Portálu studenta a následně do sekce Tisk dokumentů. Zde si zvolíš typ potvrzení, který potřebuješ. Chvíli trvá, než se potvrzení vygeneruje. Jakmile bude potvrzení připraveno, obdržíš email a budeš si ho moci stáhnout v Úložišti dokumentů.
Omluvit docházku do výuky lze pouze z důvodu nemoci na základě omluvenky od lékaře, případně z jiných důvodů např. reprezentace univerzity, a to do 7 kalendářních dnů.
Jakmile Ti doktor vystaví omluvenku, můžeš nahlásit důvod absence přes Kontaktní centrum v UIS. Využít k tomu můžeš žádost 080_H: Hlášenka důvodu absence (omluvenka). Do přílohy vlož právě oskenovanou omluvenku od lékaře či lékařskou zprávu.
V případě dlouhodobější nemoci doporučujeme kontaktovat své vyučující předmětů a domluvit se na možnostech náhrady docházky do výuky, které jsi z důvodu nemoci zameškal.
Prerekvizitou je předmět, který musí být splněn před zápisem jiného předmětu. Například pro zapsání předmětu Světový jazyk – angličtina pokročilí 2 je nutné nejdříve splnit předmět Světový jazyk – angličtina pokročilí 1.
Evaluace slouží jako zpětná vazba k předmětům, které jsi studoval. Možnost vyplnění evaluace se otevírá v průběhu zkouškového období.
Evaluace jsou zcela anonymní a slouží pro zlepšování kvality výuky.
Když vyplníš alespoň 75 % evaluací, tak získáš zvýhodnění při výpočtu času otevření Tvého zápisu do semestru o rok později.
Svůj rozvrh i harmonogram akademického roku najdeš po přihlášení do UIS v Portálu studenta.
Studijní oddělení
Kancelář studijního oddělení najdete v přízemí budovy Z.
Úřední hodiny
den | ČAs |
---|---|
Pondělí | 9:00 – 11:00 |
Úterý | — |
Středa | 9:00 – 11:00 a 13:00-15:00 (mimo ZO) |
Čtvrtek | 9:00 – 11:00 (mimo ZO) |
Pátek | — |