Letní škola na Univerzitě v Pécsi v Maďarsku

16. 8. 2024

Na začátku července se několik studentů FRRMS zúčastnilo letní školy v maďarské Pécsi. Tématem letošního ročníku bylo „Exploring the different ways of small town development in Central and Eastern Europe.“ O tom jak škola probíhala a co se zde studenti naučili pověděla více studentka magisterského programu regionálního rozvoje Bc. Natálie Spoustová.

„Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky z letní školy na univerzitě v Pécsi v Maďarsku, která se zaměřovala na objevování různých cest rozvoje malých měst v centrální a východní Evropě. Studijní program byl přínosný, inspirativní a neváhala bych, kdybych měla možnost podobnou zkušenost zažít znova.

Přednášky byly nejen zajímavé, ale také na vysoké odborné úrovni. Díky tomu, že přednášející pocházeli z několika evropských zemí, byly jejich lekce objektivní a pochopitelně rozmanité. Zvláště oceňuji propojení teoretických poznatků s praktickými exkurzemi po okolních maďarských městech, které doplnily odbornou problematiku a mé znalosti z oboru Regionálního rozvoje. Exkurze nám zároveň umožnily lépe poznat město Pécs, jeho okolní malá města, potažmo maďarskou historii a kulturu. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když řeknu, že propojení teorie s praxí je pro studenty vždy užitečné.

Kromě odborného programu byla letní škola obohacena o volnočasové aktivity, jako byla ochutnávka vín na vinici Univerzity v Pécsi, PubQuiz v místním baru a koupání v termálních lázních ve městě Harkány. Poslední večer našeho pobytu jsme měli možnost navštívit světelnou show na festivalu v centru města Pécs. Tyto aktivity přispěly k vyplnění volného času, příjemnému seznamování s ostatním účastníky, a především k navázání nových přátelství.

Nemohu nezmínit perfektní organizaci programu celého týdne. Vše bylo do detailu naplánované a program byl opravdu pestrý a nabitý od rána do večera. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem organizátorům za jejich cenný čas, vstřícný přístup a pomoc ve všech ohledech.“