Státní bakalářská zkouška
K připuštění ke státní bakalářské zkoušce je třeba splnit několik náležitostí:
- Minimálně předposlední semestr musíš úspěšně absolvovat předmět Bakalářský seminář. K úspěšnému ukončení předmětu je nutné splnit docházku, najít si vedoucího bakalářské práce a následně najít a společně schválit téma bakalářské práce. Zadání bakalářské práce musí být vloženo v UIS a zápočet musí udělit vedoucí bakalářské práce.
- V posledním semestru si musíš zapsat předmět Bakalářská práce a Státní bakalářská zkouška. Abys byl/a připuštěn/a ke státní bakalářské zkoušce, musíš mít splněn svůj studijní plán, což znamená:
- získat minimálně 180 kreditů,
- úspěšně ukončit povinné předměty,
- získat nutný počet kreditů z povinně volitelných předmětů
- a úspěšně absolvovat odbornou bakalářskou praxi. Více informací o odborné bakalářské praxi nalezneš zde.
Pokud je v UIS u Kontroly plánu věta “Plán není dosud splněn, chybí však pouze státnicové předměty.” je vše v pořádku a student může být připuštěn ke státní bakalářské zkoušce.
- V semestru, ve kterém máš zapsaný předmět Státní bakalářská zkouška, je nutné přihlásit se v UIS ke státní bakalářské zkoušce. V letním semestru se tato možnost objeví v dubnu, v zimním semestru v listopadu.
Předběžný termín státních bakalářských zkoušek nalezneš v harmonogramu akademického roku. Konkrétní termín se zobrazí v UIS studenta přibližně týden před státní bakalářskou zkouškou. Komise SZ se zobrazí v UIS studenta přibližně 3 dny před státní bakalářskou zkouškou.
Občerstvení pro komisi zajišťuje fakulta, studenti se na občerstvení nepodílí!
Okruhy ke státní bakalářské zkoušce:
Politické problémy světových teritorií
- Vestfálský systém států, vývoj náhledu na státní suverenitu v systému mezinárodních vztahů, charakteristika současného systému mezinárodních vztahů, role jednotlivých světových regionů v systému mezinárodních vztahů (Mezinárodní vztahy a současné bezpečnostní výzvy)
- Typologie a formy vlád v rozvojových zemích – Jaké jsou tendence: autokracie či demokracie, faktory ovlivňující formy vlád, role politických stran a hnutí, nejvýznamnější politici z rozvojového světa (Politické problémy rozvojových zemí)
- Etnické a religiózní faktory v politickém vývoji rozvojových zemí – vztah mezi etnicitou a politikou v rozvojovém světě, pozice kultury a náboženství v rozvojovém světě, etnické a náboženské konflikty (Politické problémy rozvojových zemí)
- Historický vývoj rozvojových zemí Afriky, Latinské Ameriky, Asie a Blízkého východu od období kolonialismu, procesy dekolonizace, postkoloniální vývoj zemí rozvojových zemí – průběh kolonizace a dopady kolonialismu, otázka zodpovědnosti koloniálních mocností a Západu, konflikty spojené s dekolonizací, dopad dekolonizace na podobu politických systémů(Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Latinské Ameriky, Rozvojové problémy Afriky, Rozvojové problémy Číny, Rozvojové problémy Blízkého východu)
- Války a konflikty v rozvojových zemích – koloniální a dekolonizační konflikty a války, guerilly a další specifičtí aktéři konfliktů v postkoloniálním světě, bezpečnostní a výzkumné agentury, vliv ideologií na dekolonizační strategie, klasifikace a fázový průběh konfliktů a jejich současná podoba od konce studené války (Mezinárodní vztahy a současné bezpečnostní výzvy)
- Lidská práva a postavení žen v rozvojových zemích – tradiční versus moderní společnost v rozvojovém světě a lokální chápání lidských práv v rozvojových zemích, dopady západního osvícenství v rozvojovém světě, emancipační hnutí a osobnosti, dynamika ženské emancipace v rozvojovém světě (Politické problémy rozvojových zemí)
- Hlavní rozvojové problémy Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Blízkého východu (vzdělávání, zdravotnictví, životní prostředí, zemědělství) (Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Latinské Ameriky, Rozvojové problémy Afriky, Rozvojové problémy Číny, Rozvojové problémy Blízkého východu)
- Integrační procesy v rozvojovém světě (MERCOSUR, UNASUR, Pacifická Aliance, Africká unie, Liga arabských států a další integrační procesy) (Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Latinské Ameriky, Rozvojové problémy Afriky, Rozvojové problémy Číny, Rozvojové problémy Blízkého východu)
- Demografické a kulturní charakteristiky Jihovýchodní Asie, Blízkého východu, Latinské Ameriky a Afriky (např. s aplikací Huntingtonova konceptu civilizací) – etno-religiózní složení obyvatelstva, hlavní kulturní tradice jednotlivých oblastí regionu, etno-náboženské menšiny (Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Latinské Ameriky, Rozvojové problémy Afriky, Rozvojové problémy Číny, Rozvojové problémy Blízkého východu)
- Ekonomika Jihovýchodní Asie – úspěch regionu ve druhé polovině 20. století, Asijská finanční krize 1997, současná pozice v regionální a globální ekonomice (Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Číny)
- Ekonomika – proces reforem a otevíraní světu, současné fungování čínského hybridního ekonomického režimu, role Číny ve světové ekonomice (Rozvojové problémy jihovýchodní Asie, Rozvojové problémy Číny)
- Pozice Blízkého východu v mezinárodních vztazích – geopolitické faktory vývoje na Blízkém východě – od rozpadu Osmanské říše, přes dekolonizaci, studenou válku až po arabské jaro a současná napětí a konflikty na Blízkém východě, současné geopolitické tendence na Blízkém východě (Rozvojové problémy Blízkého východu)
- Bezpečnost jako problém Latinské Ameriky (problematika mezistátní i vnitrostátní bezpečnosti, kriminalita v zemích Latinské Ameriky) (Rozvojové problémy Latinské Ameriky)
- Náboženství a politika v rozvojovém světě – světová náboženství a jejich vliv na politiku, umírněné a radikální formy propojení mezi náboženstvím a politikou, náboženský fundamentalismus, nábožensky motivovaný terorismus (Politické problémy rozvojových zemí)
- Co je chudoba? Popište druhy, charakteristiky a rozměry chudoby. Vysvětlete problematiku příjmové nerovnosti a jaký vliv má na tento jev globalizace (Politické problémy rozvojových zemí)
Doporučená literatura:
Čejka, M. (2020) Korán, meč a volební urna – Zdroje a podoby islamismu, Praha: Academia.
Heywood, A. (2008) Politické ideologie, Praha: Aleš Čeněk.
Hrabálek, M. (2019) Latinská Amerika a její rozvojové problémy – nesnadná cesta vpřed?, Brno: Mendelova univerzita v Brně.
Kironská, K. a Turcsányi, R. (2020) Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne. Bratislava: Hadart.
Kissinger, H. (1999) Umění diplomacie: od Richelieua k pádu Berlínské zdi, Praha: Prostor.
Ekonomické aspekty rozvojového světa
- Základní východiska z hlediska teorií mezinárodního obchodu (liberalistické teorie v rámci jednotlivých škol, protekcionistické teorie) (Mezinárodní obchod)
- Vnější ekonomická rovnováha a otevřenost ekonomiky (platební bilance, měnový kurz, otevřenost ekonomiky) (Mezinárodní obchod)
- Zahraničně obchodní politika státu (autonomní a smluvní nástroje) (Mezinárodní obchod)
- Mezinárodní obchodní operace (vývozní a dovozní operace, formy vstupu podniků na zahraniční trhy) (Mezinárodní obchod)
- Financování mezinárodně obchodních operací (krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé, alternativní) (Mezinárodní obchod)
- Klasické teorie ekonomického růstu a rozvoje a současné modely rozvoje a nerozvinutosti (Rozvojová ekonomika)
- Domácí problémy rozvojových zemí – chudoba, nerovnost, populační růst, urbanizace, rozvoj lidského kapitálu (Rozvojová ekonomika)
- Rozvoj venkova a zemědělství v rozvojových zemích, rozvoj průmyslu a obchodu (Rozvojová ekonomika)
- Mezinárodní ekonomická podpora rozvojových zemí (Rozvojová ekonomika)
- Role vlády a hospodářské politiky v procesu rozvoje (Rozvojová ekonomika)
- Biologicky determinovaný reprodukční proces zemědělství a lesnictví: přístupy k využití přírodních zdrojů, výrobní a ekonomické důsledky diferenciace agroekologických podmínek, limity nabídky, vnitřní a vnější faktory vývoje podnikatelského prostředí prvovýroby (Ekonomika zemědělství a lesnictví)
- Agrární sektor a jeho struktura: výrobně-technická a ekonomická charakteristika odvětví prvovýroby a navazujících fází zpracování a distribuce, faktory ovlivňující změny v postavení prvovýroby, agrobyznys (Ekonomika zemědělství a lesnictví)
- Agrární trh: základní typy trhů v agrárním sektoru, specifika formování nabídky a poptávky na agrárním trhu, cenová a důchodová elasticita, nabídkově a poptávkově determinovaný model zemědělství (Ekonomika zemědělství a lesnictví)
- Globalizace a integrační procesy v zemědělství a lesnictví: globální a regionální souvislosti vývoje agrobyznysu, příčiny a důsledky formování komoditních vertikál, tržní struktura, tržní síla a jejich důsledky ve vazbách komoditní vertikály (Ekonomika zemědělství a lesnictví)
- Agrární sektor v ekonomice rozvinutých a rozvojových zemí; vymezení, produkční a multifunkční pojetí, charakter a důsledky integračních procesů, agrobyznys (Ekonomika zemědělství a lesnictví)
- Podnik, podnikání, podnikatel, cíle podniku, způsoby členění podniků. Organizačně právní formy podnikání. Podnikání v globálním prostředí. Vliv globalizace na podnikatelskou sféru (Podnikání v rozvojovém světě)
- Podnikatelský plán, jeho funkce a obsah. Podnikatelský potenciál (Podnikání v rozvojovém světě)
- Strategické rozhodování a výkonnost podniku, světové trendy v podnikových strategiích, strategický marketing a jeho role při zvyšování konkurenceschopnosti podniku (Podnikání v rozvojovém světě)
- Podnikové finanční výkaznictví — Majetková a kapitálová struktura podniku, Výnosové a nákladové souvislosti tvorby hospodářského výsledku podniku. Výkaznictví v mezinárodním kontextu (Podnikání v rozvojovém světě)
- Základy měření a hodnocení výkonnosti firmy. Úloha finanční analýzy. Metodické přístupy k finanční analýze. Souvislosti vývoje finanční situace podniku. Metody hodnocení ekonomické efektivnosti investic. Zdroje financování podnikových investic (Podnikání v rozvojovém světě)
Doporučená literatura:
PALÁT, M., PEPRNÝ A., TWEREFOU A.K. Mezinárodní obchod. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. ISBN 978-80-7375-741-0.
TODARO, M., P., SMITH, S., C. Economic Development. 12th Edition. Pearson, 2015.
BEČVÁŘOVÁ, V. — ZDRÁHAL, I. Zemědělská politika a obchod. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. 132 s. ISBN 978-80-7375-761-8.
KISLINGEROVÁ, Eva. Chování podniku v globalizujícím se prostředí. Praha: C.H. Beck, 2005. Beckova edice Ekonomie. ISBN 80-7179-847-9.
Enviromentální aspekty v mezinárodních souvislostech
- Environment, přírodní a životní prostředí – typologie, struktura, antropogenní ovlivňování životního prostředí (Základy environmentalistiky)
- Složky přírodního a životního prostředí – údaje, charakteristiky, funkce jednotlivých složek, územní, regionální a prostorová specifika (Základy environmentalistiky)
- Půda, voda, ovzduší – procesy, cykly, bilance, degradace, devastace, antropogenní vlivy, prostorová a regionální specifika (Základy enviromentalistiky)
- Biota – procesy, cykly biogenních prvků a složek, agroprostředí, lesy, ochrana přírody a krajiny, prostorová a regionální specifika (Základy environmentalistiky)
- Péče o environment – aplikace v ČR a EU, environmentální nástroje v EU a ČR (Základy environmentalistiky)
- Environmentální politika – definice, prostředky k prosazování, úrovně uplatnění a realizace EP,nástroje EP, environmentální právo (Environmentální politika v mezinárodním prostředí)
- Úmluvy na ochranu biodiverzity – o biologické rozmanitosti, panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby, Program OSN pro životní prostředí, Evropská úmluva o krajině, CITES, Bernská úmluva (Environmentální politika v mezinárodním prostředí)
- Úmluvy o ochraně vodních zdrojů – Ochrana vodních zdrojů a vodní hospodářství v EU, ochrana a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer, ochrana mokřadů, úmluvy o ochraně klimatu (Environmentální politika v mezinárodním prostředí)
- Hodnocení vlivů na životní prostředí – základní pojmy, úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států, Aarhuská úmluva, Protokol o registrech úniků a přenosů znečišťujících látek (Environmentální politika v mezinárodním prostředí)
- Sídla a udržitelný rozvoj – evropské dokumenty pro udržitelný rozvoj, Společné evropské indikátory udržitelného rozvoje, Habitat 3 – Nová agenda pro města, Baskická deklarace, Agenda 21, Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat (Environmentální politika v mezinárodním prostředí)
- Životní prostředí, biosféra, krajina, člověk, ve vzájemných interakcích a syntézách – globální planetární prostředí a jeho složky, postavení a vlivy lidské populace, prostředí biomů a ekosystémů (Globální environmentalistika)
- Světová globalizace ve vztahu k životnímu prostředí – vztah a vazby lokálních, regionálních a globálních procesů a environmentálních problémů, důsledky a odezvy systémů, přístupy rozvinutých a rozvojových zemí (Globální environmentalistika)
- Globální problémy přírodního a životního prostředí – klasifikace, příčiny a důsledky (Globální environmentalistika)
- Degradace a devastace environmentálních složek – sférické a teritoriální vztahy, bioagrese, bioprospektoring, biopirátství, manipulace s genetickými zdroji (Globální environmentalistika)
- Světová a mezinárodní ochrana životního prostředí – přístupy k přírodě a životnímu prostředí, přístupy k mezinárodní ochraně životního prostředí (Globální environmentalistika)
Doporučená literatura:
Salašová a kol. 2014. Nauka o krajině I a Nauka o krajině II. MENDELU
Ekonomické aspekty regionálního rozvoje
- Regiony a regionální taxonomie: vznik a vývoj regionů, klasifikace, hierarchie, regionalizace a regionální typologie (Teorie regionálního rozvoje, Regionální ekonomika)
- Regionální rozvoj jako vědní disciplína, vztah k regionální politice a dalším vědním disciplínám, regionální růst a rozvoj, faktory regionální rozvoje (Teorie regionálního rozvoje, Regionální ekonomika)
- Teoretická východiska regionální politiky (definice, typy) a nástroje (obecné členění a charakteristika, specifické nástroje) (Regionální politika)
- Teorie lokalizace – lokalizace zemědělských a průmyslových činností, lokalizace služeb (Regionální ekonomika)
- Teorie měst – aglomerační efekty, optimální velikost města, rozdělení velikostí měst, vnitřní uspořádání města (Regionální ekonomika)
- Neoklasické teorie (např. teorie komparativních výhod) a teorie inspirované keynesiánskou ekonomikou (např. teorie růstových pólů) (Teorie regionálního rozvoje)
- Marxistické a strukturalistické teorie regionálního rozvoje (např. teorie mezoekonomiky); kriticko-realistické přístupy (např. teorie územních děleb práce) (Teorie regionálního rozvoje)
- Institucionální směry regionálního rozvoje: teorie výrobních okrsků, sítě a klastry, učící se regiony, globální produkční sítě (Teorie regionálního rozvoje)
- Regionální politika EU a ČR – historie, cíle, principy, nástroje, legislativa, programové zabezpečení, institucionální zajištění (Regionální politika)
- Regionální a strukturální politika EU po roce 2014 (Regionální politika)
- Ekonomika municipalit a regionů – rozpočet obce, příjmy a výdaje územních rozpočtů, hodnocení finanční situace obce (Regionální ekonomika)
- Trhy výrobních faktorů – regionální specifika trhů práce a půdy, utváření rovnováhy, vyrovnávání meziregionálních rozdílu na trzích výrobních faktorů (Regionální ekonomika)
- Podnik, podnikání, podnikatel, cíle podniku, způsoby členění podniků. Organizačně právní formy podnikání, podnik jednotlivce, obchodní společnosti, družstva (Podniková ekonomika)
- Majetek podniku, jeho struktura, způsoby oceňování jednotlivých složek majetku. Odpisy, způsoby odepisování (Podniková ekonomika)
- Zdroje financování podnikové činnosti, struktura finančních zdrojů, zvláštní formy financování podniku. Cena finančních zdrojů. Optimalizace struktury finančních zdrojů (Podniková ekonomika)
- Výnosové a nákladové souvislosti tvorby hospodářského výsledku podniku. Tvorba a regulace cen. Náklady, způsoby členění nákladů, kalkulace nákladů. Zjišťování a rozdělování finančního výsledku podniku, analýza finančního výsledku podniku (Podniková ekonomika)
- Investice do podniku. Metody hodnocení ekonomické efektivnosti investic. Zdroje financování podnikových investic. Časová hodnota peněz a riziko ve finančním rozhodování (Podniková ekonomika)
Doporučená literatura:
REDLICHOVÁ, R. Regionální ekonomika: pro bakalářské studium. 1. vyd. Mendelova univerzita v Brně, 2013. 131 s. ISBN 978-80-7375-779-3.
ŽIVĚLOVÁ, I. Podniková ekonomika. 1. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. 109 s. ISBN 978-80-7375-781-6.
KREJČÍ, T., KLUSÁČEK, P., KONEČNÝ, O., RUDA, A. (2010): Regionální rozvoj – teorie, aplikace, regionalizace. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 155 s. ISBN 978-80-7375-414-3.
WOKOUN, R. a kol. Regionální rozvoj: (východiska regionálního rozvoje, regionální politika, teorie, strategie a programování). Praha: Linde, 2008. ISBN 978‐80‐7201‐699‐0.
Sociální aspekty regionálního rozvoje
- Demografie jako věda a zjišťování demografických údajů, populační vývoj světa (Obecná demografie)
- Stav a struktura obyvatelstva a regionální diferenciace, věková pyramida (Obecná demografie)
- Demografická dynamika, přirozený pohyb obyvatelstva a jeho složky, prostorová mobilita (Obecná demografie)
- Úmrtnost – ukazatele, historické změny, faktory a trendy vývoje, úmrtnostní tabulky a naděje dožití (Obecná demografie)
- Typologie a technika populačních projekcí a prognóz, prognóza populačního vývoje a regionální diferenciace, příčiny a důsledky (Obecná demografie)
- Sociologie jako teoreticko-empirická věda, vznik a vývoj, společnost tradiční, moderní a postmoderní (Sociologie)
- Sociální struktura a stratifikace, sociální mobilita, sociální nerovnosti, sociální exkluze a inkluze (Sociologie)
- Sociální kontrola, socializace, systémy sociální kontroly, moc, sociální deviace a anomie (Sociologie)
- Sociokulturní systém, základní prvky kultury, enkulturace a akulturace (Sociologie)
- Sociologický výzkum, metody a techniky, fáze výzkumu (Sociologie)
- Populační vývoj a demografická diferenciace České republiky, prognóza populačního vývoje (Regionální demografie a sídla)
- Vývoj naděje dožití a demografické stárnutí v České republice (Regionální demografie a sídla)
- Vznik a vývoj sídelního systému v České republice; vesnické osídlení (Regionální demografie a sídla)
- Hlavní rysy současné urbanizace; poloha a funkce měst, prostorová a funkční struktura (Regionální demografie a sídla)
- Vývoj sídelní struktury a urbanizace v České republice (Regionální demografie a sídla)
Doporučená literatura:
KOSCHIN, F. Demografie poprvé. 2. vyd. Praha: Oeconomica, 2005. 122 s. ISBN 80-245-0859-1.
CHALUPA, P. — HÜBELOVÁ, D. Sídelní struktury v přehledu a cvičeních. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2011. 101 s. ISBN 978-80-7375-506-5.
URBANOVÁ, M. — DUNDELOVÁ, J. a kol. Sociologie a sociální psychologie. 1. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013. 216 s. ISBN 978-80-7375-718-2.
POMAZALOVÁ, N. Sociologie. 1. vyd. Brno: Mendelova univerzita v Brně, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, 2013. 115 s. ISBN 978-80-7375-762-5.
KELLER, J. Úvod do sociologie. 5. vyd. Praha: Sociologické nakladatelství, 2004. 204 s. ISBN 978-80-86429-39-7.
Environmentální aspekty regionálního rozvoje
- Definice, kategorie, pojetí a členění krajiny, struktura krajiny, složky a činitele krajiny, vývoj krajiny v ČR, datové zdroje pro krajinný management (Tvorba a ochrana krajiny)
- Péče o krajinu – krajinné plánování – základní principy, typy krajinného plánování, LANDEP, aj. (Tvorba a ochrana krajiny)
- Ochrana přírody a krajiny v EU – úmluvy v ochraně přírody a krajiny -NATURA 2000, Evropská úmluva o krajině, Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat, aj. (Tvorba a ochrana krajiny)
- Ochrana přírody a krajiny v ČR – legislativní nástroje, implementace mezinárodních úmluv, ochrana přírody obecná vs. zvláštní, územní, druhová (Tvorba a ochrana krajiny)
- Rekultivace – definice, členění, rekultivační cíl, význam rekultivací v tvorbě a ochraně krajiny (Tvorba a ochrana krajiny)
- Životní prostředí – vývoj ŽP, společenské přístupy k ŽP a jeho ochraně, historický vývoj vlivu člověka na ŽP, rozdělení globálních problémů ŽP, strategické dokumenty péče o ŽP a jeho složky (úmluvy) (Péče o životní prostředí)
- Péče o atmosférické prostředí a ovzduší – znečištění ovzduší, důsledky znečištění na zdraví a ekosystémy, imisní monitoring (Péče o životní prostředí)
- Péče o půdu – ohrožení půdy a ochrana půdy na úrovni EU a ČR, využití území ČR (Péče o životní prostředí)
- Péče o biotu a lesy – péče o biodiverzitu a lesy, problémy a řešení (Péče o životní prostředí)
- Péče o urbánní krajinu – energetické zdroje, odpadové hospodářství EU a ČR, problémy urbánní krajiny a jejich řešení, technologie v péči o ŽP (Péče o životní prostředí)
- Voda v životním prostředí – význam, členění vodních zdrojů, ekosystémové služby vodních zdrojů, cykly vody v přírodě, základní údaje o vodních zdrojích v ČR, retence vody v krajině (Management vodních zdrojů)
- Vodní hospodářství v ČR – administrativa, vodoprávní úřady, správa vodních toků, vodohospodářské plánování, plány oblastí povodí, legislativa, hlavní evropské úmluvy o vodách (Management vodních zdrojů)
- Protipovodňová ochrana – definice, technická a netechnická protipovodňová opatření, Plány pro zvládání povodňových rizik (Management vodních zdrojů)
- Ochrana vod – zdroje znečišťování, nakládání s odpadními vodami, pásma hygienické ochrany, ochrana vodních zdrojů (Management vodních zdrojů)
- Vodohospodářské revitalizace – vodohospodářské úpravy v historii, revitalizace vs. renaturace, přínosy a význam revitalizací, základní typy opatření (Management vodních zdrojů)
Doporučená literatura:
Salašová a kol. 2014. Nauka o krajině I a Nauka o krajině II. MENDELU